واژه اينفوگراف (Info graphic) خلاصه شده‌اي از Information Graphic است. امروزه اينفوگراف ها را زياد در اطراف خود مشاهده مي‌كنيم، كتاب‌هاي كودكان، اخبار،نقشه‌ها و ارائه اطلاعات علمي، همه به نوعي از اينفوگراف به عنوان يك ابزار كارا استفاده مي‌كنند.

ابزاري كه دو هدف عمده را پوشش مي‌دهد:

  •   كمك به نمايش سريع، واضح و زيباي ايده‌هاي پيچيده
  •   نشر اطلاعات و داده‌ها به صورت بصري و سهل‌الوصول

چرا به اینفوگرافی نیاز داریم؟

ما در زمانه ای زندگی می کنیم که در حجم زیادی از اطلاعات محاصره شده ایم. انسان ها در طی ۵ سال آینده به حدی اطلاعات جدید تولید می کند که از اطلاعاتی که در طی ۵۰۰۰ سال گذشته تولید شده هم بیشتر است. بخش زیادی از این اطلاعات برای عموم مردم مهم تلقی می شود ولی در صورتی که خشک باشد، جذاب نباشد و یا درک آن مشکل باشد به آن توجه کافی نمی شود. با توجه به صحبت های پوروستاکی در این حالت است که اینفوگرافی پا به میدان می گذارد.

اینفوگرافی ایده ها را به حالتی مفهوم و قابل درک تبدیل می کند. سخت ترین قسمت ماجرا این است که آن ها را به حالتی تبدیل کنید که دوام بیاورند. ولی در صورتیکه بصورت جذاب و شیک طراحی شوند بقیه ی موارد به راحتی انجام پذیر می شوند.

برخی ویژگی‌های اینفوگراف

  • اینفوگرافیک، حجمی متعادل از ترکیب معنادار کلمات، تصاویر و اشکال است که در کنار هم یک واحد یکپارچه از ارتباطات را می‌سازند.
  • عناصر متنی و تصویری به شدت با هم یکپارچه هستند.
  • اینفوگراف یکی دوصفحه معمولی یا یک صفحه بزرگ را شامل می‌شود.
  • اینفوگراف معمولا اطلاعاتی بیش از یک دیاگرام مفهومی را در بر می‌گیرد.
  • اینفوگرافیک معمولا چند قطعه متن دارد.

اینفوگراف نهان‌ها را آشکار می‌سازد. پیچیدگی‌ها را توضیح می‌دهد. ابهامات را روشن می‌سازد. ساختن یک ارائه بصری از اطلاعات تنها ترجمه‌ی آن‌چه میتوان خواند به چیزی که بتوان دید نیست. بلکه شامل پایش اطلاعات، برقراری ارتباط بین آن‌ها، تشخیص الگوها و نمایش به روشی که به مخاطب این توانایی را بدهد که از آن اطلاعات برای خود دانش قابل فهم تولید کند.