موشن گرافیک از دو واژه ی موشن به معنای حرکت و گرافیک به معنای تصاویری همچون وکتورها و تصاویری که عموما با برنامه های گرافیکی همچون فتوشاپ و … ساخته میشوند، تشکیل شده است. موشن گرافیک را میتوان اینگونه تعریف کرد:دانش ادغام تصاویر و حرکت آنها به همراه صدا که در ساخت تیزر تبلیغاتی، انیمیشن های دوبعدی،برنامه های آموزشی و…کاربرد دارد و عدم نیاز به دوربین و نور و فیلمبرداری و عدم نیاز به بازیگرو استفاده از رنگ های جذاب، تصاویر گرافیکی متنوع و خلق افکت هایی با جذب مخاطب همگی دلایلی هستند که موشن گرافیک امروزه جزو پرطرفدارترین روشها به ویژه برای تبلیغات مورد استفاده است.
امروزه با وجود نرم افزار های قدرتمند موشن گرافیک گسترده شده و چارچوب و قوانینی برای ساخت به خود گرفته است که با وجود این موارد در هر زمینه ای می شود گرافیک متحرک ساخت و بهترین نتیجه را از هدف تولید گرفت.

چرا موشن گرافیک؟

سوال مهم این است که چرا موشن گرافیک باید مناسب برای تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات مختلف باشد؟ پاسخ این است که طبق بررسی های مختلف یکی از مهمترین موارد در بازاریابی سه مورد “عکس ” “نوشته” ” صوت” است. تصاویر ۶۰,۰۰۰ بار سریعتر از متن مورد تحلیل قرار گرفته می شود .
۹۰% اطلاعاتی که به مغز می رسد بصری است پس مردم مطالب بصری را بسیار ساده تر حفظ می کنند. حال اگر تصویر متحرک باشد ویدیو می شود در نتیجه مردم محتوای ویدیویی را بسیار ساده تر درک می کنند.
یک دقیقه از ویدیو ارزش ۱٫۸ میلیون کلمه را دارد! حال ثابت شد ویدیو تاثیر بالایی دارد حال می پردازیم به نوع ویدیو. موشن گرافیک یکی از بهترین قالب های ویدیویی است و طراحی ساده برای درک بهتر دارد و انعطاف پذیری بالایی دارد بنابراین روش موثر بازاریابی سال های اخیر است.

 

تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن

  1. شخصیت ها جزو ساختار اصلی انیمیشن هستند اما در موشن گرافیک این طور نیست.
  2. در انیمیشن محتوا به صورت داستان بیان می شود اما گرافیک متحرک با بیان ساده تر در زمان کوتاه تر با استفاده از ترکیب بندی و حرکت محتوا بیان می شود
  3. موضوع انیمیشن بیشتر موضوعات احساسی،داستانی و… است ولی در گرافیک متحرک جنبه ی تبلیغاتی،معرفی محصول، معرفی کسب و کار و آموزشی است .
  4. انیمیشن جلوه های پیچیده و شخصیت ها و محیط های با جزئیات تری نسبت به آن دیگری وجود دارد.
  5. انیمیشن از موشن و حرکت های پیچیده تری نسبت به گرافیک متحرک استفاده می شود.
  6. در انیمیشن موضوع شخصی سازی و مدل سازی چارچوب اصلی است اما موشن گرافیک رساندن ساده محتوا به مخاطب و مانور روی جلوه های بصری چارچوب اصلی است .

به صورت کلی motion graphic شکل ساده ای از انیمیشن است که با تمرکز بر روی انتقال مفهوم ، برای تبلیغات مورد استفاده قرار می گیرد.